Terapia powięziowa
Ludzki organizm jest strukturą, która funkcjonuje na podstawie przenoszenia napięć.
Układ powięziowy cechuje się trwałymi napięciami, które są składową modelu tensegracyjnego. System powięziowy zbudowany jest z włóknistej tkanki kolagenowej i tworzy jedną ciągłą sieć – od wewnętrznej części czaszki aż do podeszwy stopy jako jedna nieprzerwana struktura. Powięź należy traktować jako fundament ciała ludzkiego. Inne struktury, takie jak kości, mięśnie, narządy wewnętrzne, układ krwionośny i nerwowy, są otoczone siecią powięzi. Układ powięziowy rozwija się wraz z człowiekiem i dostosowuje do strukturalnych wymogów danego obszaru ciała.
Pod wpływem urazów lub przeciążeń może dojść do densyfikacji powięzi, czyli zwiększenia gęstości międzykomórkowej i zmiany ułożenia włókien kolagenowych z możliwym wzrostem ich liczby. Skutkiem jest brak odpowiedniego ślizgu i dostosowywania się do napięć pochodzących z włókien mięśniowych. W przypadku chronicznego poddawania organizmu na przeciążenia powięź adaptuje się i wykazuje skłonności do deformacji. Utrata ruchomości powięzi jednego segmentu powoduje utratę jej właściwości lub deformację, co może mieć negatywny wpływ na inne, nawet odległe, struktury na jej przebiegu, które otacza i z którymi się łączy.
Po zdiagnozowaniu zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym fizjoterapeuta stosuje manipulacje powięzi, które polegają na wprowadzeniu zewnętrznego bodźca w odpowiednie struktury wywołując stan zapalny. Celem tego zabiegu jest przywrócenie odpowiedniej funkcji w tkankach – zmniejszone zostają dolegliwości ze strony aparatu ruchu. Terapia powięziowa (manipulacja powięzi) dedykowana jest dla pacjentów, którzy zmagają się z dysfunkcjami narządu ruchu w postaci bólu bądź ograniczenia ruchomości, wykazują zaburzenia posturalne lub ulegli kontuzji.